Полиетилен / Стъкло / Поликарбонат
В конструкцията на оранжерията определящо е както конструкцията така и видът на покритието.
Най-често се използват полиетилен, стъкло и/или поликарбонат.
Цена √ , 0 , -
Оранжерията от полиетилен е ниско ценова и най-бърза за изграждане. Технологично тя се различава от остъклените с другите 2 типа материал по овалната си форма.
С това предимствата и приключват, защото полиетиленът е много уязвим на атмосферни условия материал, което го прави нетраен (около макс. 2-3 години).
При стъклото, изискванията към носещата конструкция са несравнимо по-високи, поради фактът, че то е по-тежко от алтернативните материали и изисква конструкцията да отговаря на теглото на материала.
Оранжерия от структурен поликарбонат е по-високо ценова от полиетиленова и на равнището на стъклената.
Оранжериите от поликарбонат се изработват по-бързо и лесно в сравнение с тези от стъкло, като при тях е необходима по лека носеща конструкция. Материалът е несравнимо по-лек от стъклото.
Светлопропускливост - , √ , 0
Полиетиленът има сериозни недостатъци, относно светлопропускливост, което е много важно за растенията. Стъклото е с най-добри качества и дълготрайност в този аспект, поради свойството му практически да не старее в годините за използване.
Поликарбонатът ограничава UV лъчите, което е важно при някои растения.
Топлоизолация - , - , √
Топлоизолационните свойства на полиетилен и стъкло в нашите климатични условия са компромисни, поради наличие на сравнително дълъг зимен сезон, което се отразява на добива от растенията. Най-вече в участъците около стените на оранжерията.
Топлопроводните характеристики на полиетилен и стъкло, не са на висота, което трябва да се вземе предвид, най-вече при отопляемо съоръжение.
При поликарбоната има по-малко топлинни загуби. При отопляема оранжерия енергоспестяването е до 40%, спрямо с оранжериите от стъкло и полиетилен, спрямо избора на дебелина плоскости.
Механична издържливост - , - , √
В сравнение е другите два материала поликарбонатът е нечуплив. Издръжливостта на градушки и други механични въздействия, при екстремни условия води до нараняване, но оставайки като покривен материал, спомага за запазване на продукцията и всички разходи , които са вложени в нея, намалявайки щетите до минимум.
Дълготрайност - , √ , √
Важен аргумент е срокът на експлоатация. За трайно съоръжение изборът е между стъкло и поликарбонат.
Стъклото е по-трайно, при положение че не е подложено на механични въздействия, като градушки, вандализъм и др. Парчетата счупено стъкло са много опасни, както относно възможности за нараняване, така и за нарушаване качеството на отглежданите растения или цветя в оранжерията.
ü Заключение - , √ , √
При сериозна инвестиция в изработка и поддръжка на носеща конструкция и липса на механични въздействия, комбинацията между стъклена ( за покрив) и поликарбонатна ( за стени ) оранжерия е по-трайна и с най-добри параметри по отношение светлопропускливост/топлоизолация/цена .
Обикновено срокът на експлоатация на такава оранжерия е около 15 години.
Comments